През последния месец масово се разпространи информацията за тайни изображения, които са открити от Университета в Айова. Тези скрити послания са разположени по ръба на самите страници и се намират върху книги от началото на 19 век. Това ме накара да потърся допълнителна информация за този интересен способ, който между другото успешно може да бъде използван в маркетингови кампании и днес, чрез модерните технологии за печат.
ИСТОРИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД
Данни за този метод ни връщат през 10-ти век, когато се е използвал предимно за поставяне на различни символи. 4 века по-късно има сведения, че чрез него в Англия се изобразяват символи в цветове различни от черен (дори златен цвят). Все пак тези символи са били видими, когато книгата е била затворена. Първите данни за изображение, което изчезва при затваряне на книгата са от 1649-а година. Самото изображение става видимо при разместване на листата. През 1750-а година предният ръб на книгите се използва вече за пълноцветни пейзажи и портрети, а не само за символи и орнаменти. Основно се използват за изобрязаване на сцени от книгата (включително и на Библията)
ВИДОВЕ ИЗОБРАЖЕНИЯ
В зависимост от начина на поставяне изображенията могат да бъдат единични, двойни или тройни. Единичните се визуализират при разлистване само в едната посока, докато двойните – могат да скрият в себе си две изображения, в зависимост от посоката на разлистване на книгата. При тройните изображения има скрита рисунка от всички три страни на книгата, като най-често това е едно изображение, което представлява панорама. На сайта на Бостънската обществена библиотека може да разгледате множество книги, които имат скрити изображения по ръба на страниците.
КАК СЕ ПРАВИ?
Когато става дума за печат изображенията по ръба на страниците в книгата са резултат от математически изчисления за позиционирането му, печат и рязане в зависимост от крайния резултат, който се цели. Разбира се винаги остава видима следа във всяка една страница, която може успешно да бъде и част от дизайна. За целта има и разработени готови софтуерни решения. Колкото до това как са рисувани изображенията в миналото, може да видите в следващото видео, което дава доста ясна представа за методът, който се използва.
[youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=_1qOCRhDX08′]
Текст: Антон Даскалов