Отпечатването на снимки никога не е толкова лесно, колкото звучи. Много често изображенията излизат с лошо, неясно качество и с назъбване, вместо с ясни и красиви очертания. Надявам се тази статия да спомогне за това да избегнете този често срещан проблем. Разгледайте отделните стъпки, за да си спестите главоболията с отпечатване на изображения с влошено качество върху вашите печатни материали.
Най-важното за мегапикселите
Това, че изображенията и снимките изглеждат големи на екран не означава, че ще изглеждат по същия начин на хартия. Само за пример снимка с 2-мегапикселова резолюция може да се отпечата в размер 10/15 см, за да бъде с добро качество. В момента, в който опитате да отпечатате тази снимка в по-голям формат, то моментално ще се сблъскате с резултат, който няма да е приятен за окото.
Определянето на резолюцията в мегапиксели, както и най-големия допустим печатаем формат става с няколко прости стъпки. Чрез използване на софтуер за обработка на изображения като Adobe Photoshop може да видите резолюцията на дадено изображение. Това може да направите и от менюто, което се появява при натискане с десния бутон на мишката върху изображението във Windows. Необходимо е да умножите дължината по височината и получения резултат да разделите на 1 милион, защото 1 мегапиксел = 1 000 000 пиксела.
Пример: Ако имате изображение с 4608 х 3456 пиксела = 15 925 248 пиксела / 1 000 000 = 16 мегапиксела.
За да получите оптималния размер за печат е необходимо да разделите пикселите по дължина и височина на 300. Защо 300? Защото това е броят на пикселите, които е необходимо да се съдържат в един инч (2.54 см).
Пример: Ако се върнем отново към предходния пример, в който има 4608 х 3456 пиксела, то след разделяне на всяко от числата на 300 се получава 15 х 11 инча или 28/38 см.
Това е причината никога повече да не си помисляте да отпечатвате изображения с резолюция 480 х 640 пиксела в размер по голям от 1,5/2 сантиметра. Изображенията от интернет най-често са с резолюция от 72 точки на инч. Много важно в случая е при използване на софтуер за преоразмеряване на изображения да не увеличавате резолюцията от 72 на 300 dpi като запазите размера. При увеличаване на резолюцията, задължително намалява размера на крайното изображение в сантиметри, тъй като използвате повече пиксели в един инч. Ако все пак се налага да не се съобразите напълно с тази резолюция, съветът на специалистите е да направите едно тестово копие преди да отпечатате цялата серия от печатни материали.
Запазвайте снимките във възможно най-голяма резолюция
Цифровите фотоапарати дават възможност за настройка на резолюцията и качеството, в които да се запазват изображенията. Задаването на най-малък размер позволява да се съхранят много повече изображения върху картата, но това се отразява на качеството. Ето защо е по-добре да инвестирате в карта с повече памет, отколкото да не използвате всеки мегапиксел, който може да заснеме вашият фотоапарат.
Снимането със смартфони
Все повече хора използват смартфоните си, за да снимат. Тези снимки са приятни за разглеждане на екран, но не така стои въпросът с тяхното отпечатване. Въпреки големите резолюции, които рекламират производителите, смартфоните използват много по-малки сензори, които допълнително компресират изображенията. Тестове доказват, че с 8-мегапикселовата камера на iPhone се постигат отпечатъци с размер 10/15 см, при положение, че на теория трябва да може да се възпроизведе 20/30 см. От Apple направиха билборд кампания със снимки, заснети с iPhone 6, но да не забравяме, че за билбордите е необходима много по-ниска резолюция (до 10 пъти по-ниска от тази за печат), тъй като те се наблюдават отдалече за разлика от снимките, които се държат в ръка.
За увеличаване на снимки използвайте скенер
За да увеличите първоначалния размер на вече отпечатано изображение е препоръчително да използвате скенер с резолюция минимум 600 dpi. Сканираното изображение трябва да бъде съхранено без използване на компресия (или с минимална такава). Преди сканиране е добре да отпечатате самото изображение на качествена хартия с оптимална резолюция.
Ако имате нужда от отпечатване на своите снимки, не с колебайте да се свържете с нас.
Текст: Антон Даскалов